Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Slovenia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals

Health Goals

(4738 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Solgar Skin, Nails & Hair - 120 Tablets Solgar Skin, Nails & Hair - 120 Tablets Solgar Skin, Nails & Hair - 120 Tablets Solgar Skin, Nails & Hair - 120 Tablets Solgar Skin, Nails & Hair - 120 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Skin, Nails & Hair - 120 Tablets

    12 reviews
    Regular price €26.79
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Aliness Chelated Zinc Diglycinate 15 mg - 100 Tablets Aliness Chelated Zinc Diglycinate 15 mg - 100 Tablets Aliness Chelated Zinc Diglycinate 15 mg - 100 Tablets

    Aliness

    Aliness Chelated Zinc Diglycinate 15 mg - 100 Tablets

    5 reviews
    Regular price €7.29
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules

    Swanson

    Swanson Daily B-Complex - 100 Veg Capsules

    5 reviews
    Regular price €8.19
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Rhodiola Rosea 500 mg - 60 Veg Capsules

    9 reviews
    Regular price €14.49
    Unit price€0.24 each
    View details
  • Aliness UbiquinoL natural coenzyme Q10 - 60 Veg Capsules Aliness UbiquinoL natural coenzyme Q10 - 60 Veg Capsules Aliness UbiquinoL natural coenzyme Q10 - 60 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness UbiquinoL natural coenzyme Q10 - 60 Veg Capsules

    10 reviews
    Regular price €32.99
    Unit price€0.55 each
    View details
  • Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml

    Green Pasture

    Green Pasture Fermented Cod Liver Oil - 180 ml

    16 reviews
    Regular price €53.09
    Unit price€29.49 /100ml
    View details
  • Vitaler's Sport Citrulline (L-Citrulline Malate), Powder - 500 g Vitaler's Sport Citrulline (L-Citrulline Malate), Powder - 500 g Vitaler's Sport Citrulline (L-Citrulline Malate), Powder - 500 g

    Vitaler's

    Vitaler's Sport Citrulline (L-Citrulline Malate), Powder - 500 g

    12 reviews
    Regular price €10.99
    Unit price€21.98 /kg
    View details
  • Doctor Life Berberine 500 mg - 100 Capsules

    Doctor Life

    Doctor Life Berberine 500 mg - 100 Capsules

    9 reviews
    Regular price €24.59
    Unit price€0.25 each
    View details
  • Swanson Probiotic L.Plantarum - 30 Capsules

    Swanson

    Swanson Probiotic L.Plantarum - 30 Capsules

    7 reviews
    Regular price €5.69
    Unit price€0.19 each
    View details
  • Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels

    Now Foods

    Now Foods DHA-500 Double Strength - 180 Softgels

    7 reviews
    Regular price €40.29
    Unit price€0.22 each
    View details
  • Life Extension Neuro-Mag Magnesium L-Threonate - 90 Capsules

    Life Extension

    Life Extension Neuro-Mag Magnesium L-Threonate - 90 Capsules

    10 reviews
    Regular price €40.09
    Unit price€0.45 each
    View details
  • Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complex - 30 Tablets Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complex - 30 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Collagen Hyaluronic Acid Complex - 30 Tablets

    13 reviews
    Regular price €23.49
    Unit price€0.78 each
    View details
  • Swanson Full Spectrum Boswellia and Curcumin - 60 Capsules Swanson Full Spectrum Boswellia and Curcumin - 60 Capsules Swanson Full Spectrum Boswellia and Curcumin - 60 Capsules Swanson Full Spectrum Boswellia and Curcumin - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Full Spectrum Boswellia and Curcumin - 60 Capsules

    4 reviews
    Regular price €5.49
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Swanson Type I Hydrolyzed Marine Collagen Peptides 400 mg - 60 Capsules Swanson Type I Hydrolyzed Marine Collagen Peptides 400 mg - 60 Capsules Swanson Type I Hydrolyzed Marine Collagen Peptides 400 mg - 60 Capsules Swanson Type I Hydrolyzed Marine Collagen Peptides 400 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Type I Hydrolyzed Marine Collagen Peptides 400 mg - 60 Capsules

    7 reviews
    Regular price €7.89
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Nanga Magnesium Glycinate 850 mg - 100 Capsules

    Nanga

    Nanga Magnesium Glycinate 850 mg - 100 Capsules

    6 reviews
    Regular price €8.89
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets

    Aliness

    Aliness Saffron Safrasol 2% / 10% 30 mg - 90 Tablets

    5 reviews
    Regular price €11.99
    Unit price€0.13 each
    View details
  • 6PAK Creatine Monohydrate, Creatine with Taurine - 500 g
    Sold out

    6PAK

    6PAK Creatine Monohydrate, Creatine with Taurine - 500 g

    4 reviews
    Regular price €9.49
    Unit price€18.98 /kg
    View details
  • Now Foods Mega D3 4000 IU & MK-7 180 mcg - 60 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Mega D3 4000 IU & MK-7 180 mcg - 60 Capsules

    9 reviews
    Regular price €15.99
    Unit price€0.27 each
    View details
  • Vitaler's Copper 2 mg - 120 Tablets Vitaler's Copper 2 mg - 120 Tablets Vitaler's Copper 2 mg - 120 Tablets

    Vitaler's

    Vitaler's Copper 2 mg - 120 Tablets

    4 reviews
    Regular price €4.99
    Unit price€0.04 each
    View details
  • Solgar Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM - 60 Tablets Solgar Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM - 60 Tablets Solgar Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM - 60 Tablets Solgar Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM - 60 Tablets Solgar Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM - 60 Tablets

    Solgar

    Solgar Glucosamine Hyaluronic Acid Chondroitin MSM - 60 Tablets

    12 reviews
    Regular price €29.69
    Unit price€0.49 each
    View details
  • Medica Herbs Red Clover 520 mg - 60 Capsules Medica Herbs Red Clover 520 mg - 60 Capsules

    Medica Herbs

    Medica Herbs Red Clover 520 mg - 60 Capsules

    8 reviews
    Regular price €6.79
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Aliness MULTI Enzyme Complex PRO - 90 Veg Capsules Aliness MULTI Enzyme Complex PRO - 90 Veg Capsules Aliness MULTI Enzyme Complex PRO - 90 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness MULTI Enzyme Complex PRO - 90 Veg Capsules

    8 reviews
    Regular price €13.49
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Now Foods Slippery Elm 400 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Slippery Elm 400 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Slippery Elm 400 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Slippery Elm 400 mg - 100 Veg Capsules

    5 reviews
    Regular price €9.79
    Unit price€0.10 each
    View details
  • Now Foods Vitamin A 10000 IU - 100 Softgels Now Foods Vitamin A 10000 IU - 100 Softgels Now Foods Vitamin A 10000 IU - 100 Softgels

    Now Foods

    Now Foods Vitamin A 10000 IU - 100 Softgels

    7 reviews
    Regular price €6.19
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Previous
  • Page 8 / 198
  • 1
  • …
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • …
  • 198
  • Next

Common Health Issues and Effective Prevention Strategies

Health issues, ranging from minor ailments to chronic conditions, can significantly impact our daily lives. Understanding these common health challenges and learning how to prevent them is crucial for maintaining optimal well-being. In this comprehensive guide, we'll explore the most frequent health issues affecting people today and provide practical strategies for prevention and management.

Most Common Health Issues Affecting People Today

Statistical research has identified several health issues that affect a large portion of the population. These include:

  • Common Cold and Flu: Viral infections affecting the respiratory system
  • Musculoskeletal Pain: Including back pain, neck pain, and joint discomfort
  • Sleep Disorders: Such as insomnia, sleep apnea, and restless leg syndrome
  • Digestive Issues: Including heartburn, gastroesophageal reflux disease (GERD), constipation, and irritable bowel syndrome (IBS)
  • Headaches and Migraines: Ranging from tension headaches to debilitating migraines
  • Allergies: Both seasonal and food-related
  • Mental Health Concerns: Including depression, anxiety, and stress-related disorders
  • Cardiovascular Issues: Such as high blood pressure and high cholesterol
  • Weight Management: Including obesity and related metabolic disorders
  • Skin Conditions: Such as acne, eczema, and psoriasis

Interestingly, studies have shown that women are more likely to report most health issues, with the exception of high blood pressure and high cholesterol, which are more commonly reported by men.

Effective Strategies for Illness Prevention

While it's impossible to completely avoid all illnesses, adopting a healthy lifestyle can significantly reduce your risk of developing many common health issues. Here are some key strategies for maintaining optimal health:

1. Balanced Nutrition

A well-balanced diet is crucial for maintaining strong immunity and overall health. Focus on:

  • Incorporating a variety of fruits and vegetables
  • Choosing whole grains over refined carbohydrates
  • Consuming lean proteins and healthy fats
  • Limiting processed foods and added sugars

For those struggling to meet their nutritional needs through diet alone, our Vitamins & Supplements collection offers a range of products to support optimal nutrition.

2. Regular Physical Activity

Exercise is essential for maintaining physical and mental health. Aim for:

  • At least 150 minutes of moderate-intensity aerobic activity per week
  • Strength training exercises at least twice a week
  • Incorporating flexibility and balance exercises

3. Adequate Sleep

Quality sleep is crucial for overall health and well-being. To improve sleep:

  • Stick to a consistent sleep schedule
  • Create a relaxing bedtime routine
  • Ensure your sleep environment is comfortable and conducive to rest

For those struggling with sleep issues, our Sleep Support collection offers natural solutions to promote better sleep quality.

4. Stress Management

Chronic stress can negatively impact both physical and mental health. Try these stress-reduction techniques:

  • Mindfulness meditation
  • Deep breathing exercises
  • Yoga or tai chi
  • Aromatherapy with calming essential oils

5. Regular Health Check-ups

Preventive care is key to catching potential health issues early. Make sure to:

  • Schedule regular check-ups with your healthcare provider
  • Stay up-to-date on recommended screenings and vaccinations
  • Monitor your blood pressure, cholesterol, and blood sugar levels

Supporting Overall Health with Supplements and Superfoods

While a balanced diet should be the foundation of good health, supplements and superfoods can provide additional support:

  • Multivitamins: To fill potential nutritional gaps
  • Omega-3 Fatty Acids: For heart and brain health
  • Probiotics: To support digestive and immune health
  • Superfoods: Such as berries, leafy greens, and nuts for their high nutrient density

The Importance of Detoxification

Regular detoxification can help rid the body of harmful toxins that may contribute to various health issues. Consider:

  • Increasing water intake to support natural detoxification processes
  • Consuming foods rich in antioxidants
  • Exploring gentle detox programs under professional guidance

Conclusion: A Holistic Approach to Health

By addressing common health issues through a combination of preventive strategies, balanced nutrition, regular exercise, and targeted supplementation when necessary, you can significantly improve your overall well-being. Remember that health is a journey, not a destination, and small, consistent steps can lead to significant improvements over time.

While these strategies can help prevent many common health issues, it's important to consult with healthcare professionals for personalized advice, especially when dealing with chronic conditions or specific health concerns. By taking a proactive approach to your health, you can enhance your quality of life and reduce the impact of common ailments on your daily activities.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Slovenia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@meidpak.com

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart